Jeśli spędzasz swój urlop w Okunince lub okolicach, to serdecznie zapraszamy na niezapomnianą przygodę rowerową po jednym z najpiękniejszych szlaków w Polsce – Green Velo. Ta malownicza trasa rowerowa, znana również jako Wschodni Szlak Rowerowy, rozciąga się na przestrzeni aż pięciu województw wschodniej Polski! W naszym tekście skupimy się przede wszystkim na województwie lubelskim, regionie Polesia Lubelskiego i okolicach Okuninki. Bowiem to właśnie tu znajduje się Rodzinny Klub Wypoczynkowy Niebieskie Migdały – Miejsce Przyjazne Rowerzystom. Zaczynajmy!
Spis treści:
- Czym jest i jak powstał szlak Green Velo?
- Dlaczego Wschodni Szlak Rowerowy jest tak popularny?
- Gdzie dokładnie przebiega trasa Green Velo?
- Polesie – Rowerowe Królestwo
- Niebieskie Migdały w Okunince – Miejsce Przyjazne Rowerzystom
- Przydatne informacje
Czym jest i jak powstał szlak Green Velo?
Green Velo, znane również jako Wschodni Szlak Rowerowy, to liczący ok. 2000 km szlak rowerowy, obejmujący województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Trasa przebiega tuż przy granicy z województwami: pomorskim, mazowieckim i łódzkim, co daje doskonałą możliwość do eksploracji kolejnych regionów. Green Velo to jeden z najdłuższych szlaków rowerowych w Europie, przyciągający rokrocznie setki tysięcy rowerzystów, zainteresowanych jego walorami przyrodniczymi, kulturowymi oraz kulinarnymi.
Trasa Geen Velo powstała jako inicjatywa mająca na celu promowanie turystyki rowerowej oraz regionów wschodniej Polski. Szlak prowadzi przez malownicze tereny, przepiękne krajobrazy, parki narodowe, rezerwaty przyrody, miasta i wsie. Rowerzyści mogą odkrywać różnorodność wschodnich regionów Polski lub dobierać sobie trasy zgodnie z własnymi upodobaniami, korzystając z dedykowanej aplikacji mobilnej Green Velo.
Dlaczego Wschodni Szlak Rowerowy jest tak popularny?
Green Velo to inicjatywa z wielu powodów wyjątkowa. Trasa umożliwia poznanie wschodnich regionów Polski, doświadczenie bogactwa przyrody, ciekawej historii, urokliwych wsi i miasteczek, rozległych lasów i licznych atrakcji turystycznych. Inicjatywa Green Velo od samego początku miała na celu promowanie regionów wschodniej Polski, które często są mniej znane przez turystów. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym trasom, miłośnicy aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach mogą poznać mało odkryte bogactwa przyrody, kultury i dziedzictwa wschodniej Polski.
Szlak jest oznaczony charakterystycznymi znakami drogowymi, które pomagają rowerzystom śledzić trasę. Na szczególną uwagę zasługuje aplikacja mobilna Green Velo, która nie tylko nawiguje po szlaku, ale również dostarcza niezbędnych informacji na temat głównej trasy, szlaków dodatkowych, atrakcji turystycznych czy poziomów trudności. Dzięki aplikacji możliwe jest np. dobranie odpowiedniej trasy dla rodziny z dziećmi lub dla miłośników zwiedzania zabytków historycznych.
Kolejny wyróżnik to tzw. MOR-y, czyli Miejsca Obsługi Rowerzystów, oraz MPR-y, czyli Miejsca Przyjazne Rowerzystom. MOR-y służą przede wszystkim odpoczynkowi podczas trasy, natomiast MPR-y to najczęściej miejsca, w których amatorzy dwóch kółek mogą zjeść, przenocować i zadbać o swój sprzęt.
Gdzie przebiega trasa Green Velo?
Aby opisać wszystkie walory szlaku Green Velo, należałoby stworzyć kilka rozbudowanych artykułów. Dość powiedzieć, że trasa obejmuje sumarycznie aż 156 szlaków o różnej długości, poziomie zaawansowania i atrakcjach turystycznych. Trasa Green Velo biegnie przez 5 województw:
- warmińsko-mazurskie – ok. 420 km,
- podlaskie – ok. 592 km,
- lubelskie – ok. 351 km,
- podkarpackie – ok. 459 km,
- świętokrzyskie – ok. 190 km.
Na dystansie ok. 2000 km podziwiać można 5 parków narodowych, kilkanaście parków krajobrazowych, obszary ochrony siedlisk, liczne zabytki architektury sakralnej, zamki oraz dawne żydowskie miasteczka.
Co szczególnie ucieszy miłośników obcowania z przyrodą, aż 29% długości trasy biegnie przez tereny leśne, natomiast kolejne 9% prowadzi przez doliny rzek.
KLIKNIJ I ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ NOCLEGÓW DLA GRUP ORAZ GOŚCI INDYWIDUALNYCH!
Polesie – jedno z 12 Rowerowych Królestw
Na całej długości szlaku rowerowego Green Velo znajduje się 12 Rowerowych Królestw. Są to nieformalnie wyznaczone krainy o szczególnej historii, walorach przyrodniczych i intrygujących atrakcjach. W poczet Rowerowych Królestw znajdujących się na trasie Green Velo zalicza się m.in. Północne Mazury, Dolinę Biebrzy i Narwi, Pogórze Karpackie czy Góry Świętokrzyskie.
Z naszej perspektywy, szczególnie ważnym “królestwem” jest Polesie. Więcej na temat tego regionu i jego walorów pisaliśmy w artykule: Polesie – 10 atrakcji turystycznych. Szlak Green Velo biegnie przez Polesie Lubelskie od północy na południe. Najważniejsze miejsca i obszary, znajdujące się na poleskiej trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego to: Poleski Park Narodowy, Sobiborski Park Krajobrazowy, Okuninka nad Jeziorem Białym, Włodawa, Chełm oraz Krasnystaw. To, co szczególnie warto podkreślić, to fakt, iż opisywane wyżej tereny są jeszcze w dużym stopniu nieodkryte. I choć z roku na rok Polesie zyskuje na popularności, to wciąż jest to kraina, którą można zwiedzać bez “potykania się” o tłumy turystów 😉 Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście turystyki rowerowej. Zwiedzanie Polesia jednośladem daje możliwość odwiedzenia wszystkich miejsc opisanych w naszym przewodniku, jak również solidnego eksplorowania nowych, mało znanych zakątków.
Chcąc odwiedzić Okuninkę nad malowniczym Jeziorem Białym, a przy okazji nasz Rodzinny Klub Wypoczynkowy Niebieskie Migdały i Migdałową Restaurację, należy wybrać główny szlak Green Velo, szlak “Wielokulturowym szlakiem tolerancji” lub szlak “Lasy Sobiborskie”. Szczególnie polecamy bardzo malowniczą trasę prowadzącą do nas z okolic Orchówka!
Pozostałe szlaki wiodące przez Królestwo Rowerowe “Polesie” to: “Leśne Ostępy Chełmskiego Parku Krajobrazowego” oraz “Południowe Panoramy Chełma”.
Niebieskie Migdały w Okunince – Miejsce Przyjazne Rowerzystom
Jak zostało to już wcześniej wspomniane, nasz klub Niebieskie Migdały w Okunince posiada akredytowany przez Green Velo status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. Oznacza to, że operatorzy szlaku sprawdzili to, w jaki sposób dbamy o potrzeby rowerzystów i oficjalnie włączyli nas do swojego systemu.
Miłośnicy jazdy na rowerze mogą u nas zjeść, zregenerować się korzystając z noclegu, zostawić rower w zamkniętym pomieszczeniu, skorzystać ze stojaków na rowery, a w razie potrzeby, sprzętu naprawczego. Pssst! Spalone podczas jazdy kalorie można z powodzeniem nadrobić w naszej migdałowej restauracji. Jest tu zdrowo, smacznie i niedrogo!
Początkującym rowerzystom pragnącym wybrać się na którąś z tras Green Velo polecamy zaprzyjaźnioną wypożyczalnię rowerów. Zawsze też służymy radą, proponując naszym gościom trasy rowerowe o odpowiedniej długości i stopniu trudności.
Tak bliskie sąsiedztwo szlaku rowerowego Green Velo sprawia, że Niebieskie Migdały stanowią doskonałe miejsce pod kątem aktywnego wypoczynku dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, np. koloni, półkolonii czy zielonych szkół.
Jest to również świetna baza wypadowa dla mniej lub bardziej zaawansowanych grup rowerzystów, którzy mogą eksplorować trasę Green Velo kierując się w jej północnym lub południowym kierunku.
Jak zostało to już wspomniane, chętnie gościmy również rodziny z dziećmi, którym proponujemy trasy dostosowane do wieku i możliwości najmłodszych rowerzystów.
Jeśli chcesz zorganizować pobyt w Okunince nad jeziorem Białym dla siebie, rodziny lub zorganizowanej grupy, jednocześnie i skorzystać w tym czasie z rowerowych walorów tego miejsca, zadzwoń lub napisz! Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania 😉
Przydatne informacje:
Odległość od klubu Niebieskie Migdały: 2.1 km
Orientacyjny czas zwiedzania: cały dzień
Wstęp płatny: Nie
Atrakcje dla rodzin z dziećmi: Tak
0 komentarzy