Różanka nad Bugiem

utworzone przez | mar 18, 2024 | Artykuły | 0 komentarzy

Położona w powiecie włodawskim wieś Różanka, nie jest wymieniana w pierwszym rzędzie z największymi atrakcjami turystycznymi regionu. Zarówno w samej wsi, jak również jej najbliższej okolicy, znajduje się jednak kilka bardzo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Szczególnie polecamy wycieczkę do Różanki gościom naszego Klubu Niebieskie Migdały w Okunince. Wieś ta znajduje się bowiem w odległości zaledwie 15 km!

Spis treści:

  1. Różanka – podstawowe informacje
  2. Zespół Pałacowy w Różance
  3. Kościół św. Augustyna
  4. Dom Historii i Tradycji Ludowej
  5. Włodawa
  6. Przydatne informacje

Różanka – podstawowe informacje

Różanka, określana również jako Różanka nad Bugiem, to niewielka wieś położona w powiecie włodawskim w woj. lubelskim, tuż przy granicy z Białorusią. Różanka założona została w 1506 r., a w 1524 uzyskała lokację miejską. Według spisu ludności z 2021 roku, mieszka tu niespełna 900 osób. Choć wieś sama w sobie nie jest określana jako turystyczna, znajduje się tu kilka miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć. Jeśli mamy do dyspozycji więcej czasu, wycieczkę do Różanki warto połączyć z odwiedzeniem znajdującej się zaledwie 7 km dalej Włodawy.

Zespół Pałacowy w Różance

Zespół Pałacowy w Różance określany jest również jako zespół pałacowo-folwarczny lub pałacowo-folwarczno-parkowy. Sam pałac powstał w pierwszej połowie XVII w. z inicjatywy cara Piotra Wielkiego, który podarował go Ludwikowi Pociejowi, ówczesnemu właścicielowi opisywanych ziem. Zespół pałacowo-folwarczny w kolejnych latach należał m.in. do rodów Czartoryskich i Zamoyskich. Po pożarze z 1816 roku, został odbudowany, a z początkiem XX wieku dodatkowo przebudowany. Burzliwe wydarzenia wojenne XX wieku przyniosły na tyle duże zniszczenia, że w późniejszych latach zaniechano jego odbudowy. Dziś podziwiać tu można jedynie część fundamentów, zrujnowane oficyny, spichlerz, gorzelnię oraz budynki gospodarcze. Zespół pałacowy w Różance znajduje się przy terenach rozległego parku (niegdyś francuskiego), ciągnącego się aż po rzekę Bug. Warto wybrać się tu na spacer, traktując zwiedzanie pałacowych pozostałości jako formę aktywności fizycznej z nutką historii.

Warto przeczytać: Poleski Park Narodowy – ścieżki, atrakcje i… żółwiki

Kościół św. Augustyna

Nieopodal zespołu pałacowego znajduje się zabytek architektury sakralnej obok którego trudno przejść obojętnie. Neogotycki kościół św. Augustyna powstał w latach 1908-1913 (wcześniej znajdowała się tu cerkiew unicka) dzięki funduszom rodziny Zamoyskich. Podobnie jak zespół pałacowy, również kościół św. Augustyna znacznie ucierpiał podczas I wojny światowej. W tym przypadku udało się jednak nie tylko wyremontować świątynię, ale w kolejnych latach również efektownie ją wyposażyć, niemal w całości w stylu neogotyckim. Przed urokliwie wyglądającym kościołem znajduje się niewielki placyk stanowiący pozostałość po niegdysiejszym rynku miejskim.

Dom Historii i Tradycji Ludowej

Dom Historii i Tradycji Ludowej w Różance w woj. lubelskim otworzono w maju 2006 roku, dokładnie na 500-lecie nadania Różance praw miejskich. Niegdyś w budynku tym mieściła się organistówka, a obecnie muzeum, w którym poznać można dzieje Różanki, jej mieszkańców i najbliższej okolicy. Odwiedzając Dom Ludowy możemy zobaczyć również eksponaty związane z miejscową sztuką, egzemplarze lokalnej prasy czy przedmioty użytku codziennego. Miłośnicy legend chętnie przeczytają natomiast o spotkaniu cara Piotra Wielkiego z mnichem Różanem.

Włodawa

Zaledwie kilka minut jazdy autem od Różanki nad Bugiem znajduje się Włodawa, stosunkowo niewielkie miasto, zamieszkałe przez ok. 13 tys. osób. Do największych atrakcji turystycznych tego miejsca z pewnością należą żydowskie synagogi, znajdujący się na rynku XVIII-wieczny “czworobok” czy pobliski Trójstyk Granic. Bardzo dobrym pomysłem jest odwiedzenie Włodawy podczas jednego z odbywających się tu festiwali – Poleskiego Lata z Folklorem lub Festiwalu Trzech Kultur. Więcej o atrakcjach tego miasta dowiesz się z artykułu: Włodawa – 7 atrakcji turystycznych na naszym “migdałowym blogu”.

Przydatne informacje

Czas dojazdu z klubu Niebieskie Migdały: 17 minut

Orientacyjny czas zwiedzania: 90 minut

Wstęp płatny: Nie

Atrakcje dla rodzin z dziećmi: Tak

0 komentarzy

Skip to content