Polesie wraz z Jeziorem Białym to miejsce czarujące i tajemnicze. Kryje w sobie historyczne budowle, muzea, kościoły, liczne ścieżki rowerowe i rezerwaty przyrody, które z pewnością warto zobaczyć podczas urlopu w Niebieskich Migdałach.

Jezioro białe

Wyjątkowo urokliwe, i co bardzo ważne – jedno z najczystszych w Polsce, Jezioro Białe charakteryzuje się bardzo łagodnym brzegiem i piaszczystym dnem. Zajmuje aż 106 hektarów, a jego głębokość to prawie 34 metry, co sprawia, że jest to najgłębszy zbiornik na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Wyróżnia się także świetną infrastrukturą turystyczną. Lazurowy kolor wody sprawia, że nasi goście często porównują pobyt nad Jeziorem Białym do wakacji w zagranicznych kurortach. Otoczone naturalną zielenią zachęca do spędzenia czasu na klimatycznych plażach i pomostach, okalanych przez rozłożyste drzewa. Turyści chętnie spędzają tu swój wolny czas na kajakach lub rowerkach wodnych. Na wschodnim brzegu jeziora znajdują się szkółki windsurfingu i nurkowania oraz ośrodki żeglarskie. Molo podświetlane z wody oraz kilometrowa promenada z altanami krytymi strzechą sprawiają, że miejsce to zapada w pamięć na dłużej. Ta urokliwa enklawa przyrody jest idealnym miejscem na relaks dla całej rodziny. A trasa rowerowa dookoła jeziora sprzyja rodzinnym wycieczkom na dwóch kółkach.

Atrakcje turystyczne w okolicy

Ośrodek Niebieskie Migdały to również świetna baza wypadowa. Parki, rezerwaty przyrody oraz liczne zabytki sprawiają, że wielbiciele spędzania wolnego czasu na łonie natury mają tu co podziwiać. Polesie jest po prostu piękne!

Włodawa i okolica 
odległość: 9 minut jazdy autem

Wschodnia ściana Polski przyciąga turystów swoją różnorodnością i tajemniczością. Znajduje się na pograniczu trzech państw, co potwierdza umieszczony nad rzeką Bóg Trójstyk Polska-Białoruś-Ukraina, znajdujący się zaledwie 9 minut drogi samochodem od Niebieskich Migdałów. Od stolicy powiatu – Włodawy, naszych gości dzieli również tylko 9 minut! Miasto to stanowi nie lada gratkę dla turystów. We Włodawie znajduje się m.in. Zespół Synagogalny. Tworzą go trzy zabytkowe budowle: Wielka Synagoga, Mała Synagoga oraz Dom Pokahalny. Wiążą się z nimi bardzo ciekawe historie, które warto przy okazji się zapoznać. Obecnie znajduje się tu Muzeum ze stałymi ekspozycjami oraz wystawami czasowymi, m.in. na temat historii i kultury regionu. Na uwagę zasługują również rozsiane po mieście, klimatyczne budynki sakralne. Do najważniejszych z nich z pewnością należą kościół św. Ludwika, kościół św. Jana Jałmużnika oraz cerkiew Narodzenia NMP.

Sobibór
odległość: 12 minut jazdy autem

Opuszczając nasz ośrodek, po 12 minutach jazdy można odwiedzić ukrytą w lesie wieś Sobibór, czyli dawny obóz zagłady Żydów. Jest to poruszająca lekcja historii. Według źródeł, w obozie położonym nieopodal stacji kolejowej Sobibór zginęło ok. 170 tys. ludzi. Pomimo wyjątkowo trudnej tematyki związanej z Holocaustem, warto poznać więcej szczegółów związanych z historią tego tragicznego miejsca. Z powodu surowej dyscypliny, panującej w Sobiborze, więźniowie rzadko decydowali się na próby ucieczki. Jeśli dochodziło tam do oporu, to najczęściej w zorganizowanych grupach. Szczególną odwagą zasłynęły żydowskie kobiety przywiezione pociągiem z Wilna, które po otwarciu wagonu obrzuciły swoich oprawców szklanymi butelkami. Do ciekawych, choć z pewnością smutnych, należy również historia “leśnego komanda”.

Kompleks pałacowy Różanka
odległość: 16 minut jazdy autem

Kolejnym historycznym miejscem, które warto odwiedzić, jest kompleks pałacowy Różanka, położony zaledwie 16 minut jazdy samochodem od ośrodka. Otoczone konarami rozłożystych drzew pozostałości architektury wyglądają jednocześnie zachwycająco i interesująco. Dzięki nim wciąż można zobaczyć, w jakich warunkach żyła służba w dawnych latach. Warto udać się też na drewnianą wieżę, by podziwiać otaczające widoki. Kilka kroków dalej znajduje się przepiękna dolina rzeki Bug, której również nie można pominąć. Więcej dowiesz się z artykułu: Różanka nad Bugiem.

Chełmski park wodny
odległość: 40 minut jazdy autem

Po aktywnym zwiedzaniu rozmaitych zakątków Polesia warto udać się na błogi relaks w parku wodnym w Chełmie. W tym celu wystarczy wybrać się w trwającą niespełna 40 minut wycieczkę autem. Zjeżdżalnie, rwąca rzeka, huśtawka z pióropuszem wodnym – to tylko niektóre z licznych atrakcji, z których można skorzystać w tym miejscu.

Kopalnia kredy w Chełmie
odległość: 50 minut jazdy autem

Do wyjątkowych miejsc na mapie Polesia należy również Chełm ze swoją kopalnią kredy. Ta atrakcja turystyczna znajduje się nieco dalej – podróż autem będzie trwała ok. 50 minut. Mało kto wie, że kopalnia kredy to jedyne takie miejsce w Europie! Labirynty podziemnych korytarzy ciągną się pod urokliwym Starym Miastem. Można je podziwiać w towarzystwie przewodnika, który opowiada o ciekawostkach związanych z historią kopalni i pracą podczas wydobywania kredy. Na dzieci czeka tam natomiast niezwykła niespodzianka w postaci spotkania z Duchem Bieluchem.

Lublin
odległość: 82 minuty jazdy autem

Jeśli macie ochotę na jeszcze więcej atrakcji turystycznych, to tylko 82 minuty jazdy od Niebieskich Migdałów znajduje się Lublin z Majdankiem, Starym Miastem, Placem Po Farze, Bramą Krakowską i wieloma innymi wyjątkowymi miejscami.

Polesie jest prawdziwą skarbnicą dziedzictwa kulturowego
Warto zostać z nami dłużej!

Green Velo

Green Velo to najdłuższy szlak rowerowy we wschodniej Polsce. Łącznie można nim przejechać przez 5 województw, zachwycając się dolinami rzek, jeziorami i lasami położonymi w tej części kraju. Okuninka jest połączona z Włodawą oraz Wolą Uhruską ścieżką rowerową w Lasach Sobiborskich. Nasz ośrodek jest Miejscem Przyjaznym Rowerzystom (MPR), dlatego z przyjemnością gościmy wielbicieli podróży na dwóch kółkach. Więcej dowiesz się z artykułu: Trasy rowerowe w Okunince – poznaj szlak Green Velo!

 

 

Blisko natury

Polesie to prawdziwa enklawa ciszy. Pomimo szybkiego rozwoju okolicznych miast, przyroda na Lubelszczyźnie rządzi się swoimi prawami. Zachwyca swoją naturalnością, która nie została w znacznym stopniu zmieniona ludzką ręką. Polska część tej wyjątkowej krainy zajmuje teren lewego dorzecza granicznej rzeki Bug. Zapuszczając się w zieloną otchłań okolicznych rezerwatów przyrody, trzeba brać pod uwagę spotkania „oko w oko” nie tylko z czaplą!
Polesie można podzielić na dwie części. Jedną z nich jest Polesie Wołyńskie, natomiast drugą zajmuje Polesie Zachodnie. Szum wody w okolicznych jeziorach, śpiew ptaków w trzcinach i codzienne wschody i zachody Słońca sprawiają, że lokalna przyroda zapiera dech w piersi! Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie to prawdziwa oaza spokoju. Na tym terenie znajdują się parki krajobrazowe i kilkanaście rezerwatów przyrody. Polesie to prawdziwa perełka dla tych, którzy cenią sobie wypoczynek na łonie natury!
Poleski Park Narodowy jest domem dla wielu niespotykanych zwierząt. Spacerując w ciszy, można przy odrobinie szczęścia podziwiać dostojnie przechadzające się nad rozlewiskiem czaple. Bez wątpienia także żurawie rozgościły się w Poleskim Parku na dobre – mieszkają tu całymi stadami! Wodniczki, puszczyki, pójdźki – to tylko wybrane z licznych gatunków ptaków, które również osiedliły się w tutejszych rezerwatach przyrody. Ich śpiew rozlega się wśród rozłożystych drzew, kojąc dusze wielbicieli natury. Poleski Park Narodowy należy również do jednych z niewielu w Polsce, gdzie żyją prawdziwe żółwie. Zaskoczeni? Jeśli chcecie je zobaczyć w naturalnych warunkach, to nie ma na co czekać. Żółw błotny żyje nawet 100 lat. Niestety, należy do gatunku zagrożonego wyginięciem.
Sobiborski Park Krajobrazowy jest wspaniałym miejscem do uprawiania sportu. Wśród wielu ścieżek pieszych i rowerowych można delektować się świeżym powietrzem – i to dosłownie! Przyroda mieniąca się licznymi barwami zieleni wygląda po prostu majestatycznie!
Korony drzew osłaniają dolne partie przyrody oraz sarny, łosie, jelenie i wiele innych zwierząt, które można tam spotkać. Koją turystów zmęczonych miejskim zgiełkiem, wyciszają i pozwalają odzyskać naturalną równowagę. Polesie to cudowna kraina, która zachwyca na nowo za każdym razem, gdy się ją odwiedza.
Skip to content