Poleski Park Narodowy. Ścieżki, atrakcje i… żółwiki

utworzone przez | sty 25, 2023 | Artykuły

Poleski Park Narodowy to zdecydowanie jedna z największych atrakcji polskiego Polesia. Miejsce, do którego lgną rodziny z dziećmi, miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury, rowerzyści, botanicy czy szkolne wycieczki. Z artykułu dowiesz się co warto zobaczyć w Poleskim Parku Narodowym, gdzie przenocować oraz jakie atrakcje skrywa najbliższa okolica. Zaczynajmy!

Spis treści:

  1. Poleski Park Narodowy – podstawowe informacje
  2. Bogactwo flory
  3. Bobry, łosie, dziki i aż 200 gatunków ptaków!
  4. Poleski Park Narodowy – atrakcje, ścieżki, ośrodki
  5. Rowerem przez Park Poleski
  6. Ciekawe atrakcje w pobliżu Parku
  7. Poleski Park Narodowy – noclegi
  8. Zwiedzanie Parku z przewodnikiem – oferta dla grup
  9. Przydatne informacje

Poleski Park Narodowy – podstawowe informacje

Poleski Park Narodowy znajduje się w polskiej części Polesia, w województwie lubelskim. Utworzony w 1990 roku park stanowi dziś jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, szczególnie dla miłośników obcowania z naturą. Powierzchnia parku wynosi 96,6 km2, natomiast powierzchnia otuliny 137 km2. Spacerując po parku, którego niemal cały obszar stanowią równiny torfowe, możemy natknąć się na liczne torfowiska, bagna i jeziora. Poza bogactwem fauny i flory, odwiedzających przyciągają ścieżki dydaktyczne, ośrodki edukacyjne oraz trasy rowerowe.

Bogactwo flory

Poleski Park Narodowy jest bardzo zasobny w różnorodną florę, typową dla torfowisk i podmokłych terenów. Co ważne, ponad 150 występujących tu gatunków roślin określanych jest jako gatunki rzadkie. Na drzewostan parku składają się głównie brzozy niskie (największa populacja w kraju) oraz wierzby. Na roślinny krajobraz parku w największym stopniu wpływają natomiast wspomniane już rozległe torfowiska i bagna, co stanowi wyróżnik spośród pozostałych polskich parków narodowych. W Parku Poleskim spotkać można rzadko występujące gatunki, typowe dla roślinności północnej i atlantyckiej, np. gnidosz królewski czy rosiczka długolistna. Co ciekawe, zwiedzając Poleski Park Narodowy można spotkać aż 14 gatunków storczyków, w tym kilka bardzo rzadkich.

Bobry, łosie, dziki i aż 200 gatunków ptaków!

Ze względu na różnorodność występujących w Parku siedlisk, spotkać możemy tu niemal 50 gatunków ssaków, 13 gatunków płazów, 7 gatunków gadów i aż 200 gatunków ptaków. W Poleskim Parku Narodowym licznie występują m.in. bobry, nornice rude, jeże wschodnie, łasice, wydry, sarny i jelenie. W Parku żyje ok. 100 łosiów oraz ok. 200-300 dzików. Spośród płazów najczęściej w Parku występują żaby, w tym kilka rzadkich odmian. Poleski Park Narodowy znany jest ze względu na dużą populację poważnie zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego – znajduje się tu ok. 400 dorosłych osobników. Bogaty i różnorodny świat ptaków reprezentują m.in. rzadko spotykane czaple białe i nadobne, derkacze, bieliki oraz rzecz jasna, znajdujące się w herbie Parku – żurawie. Co ciekawe, we wrześniu odbywa się w Parku niecodzienny event – “Pożegnanie żurawi”, gdzie można obserwować odlot tych ptaków na żywo. O ile tylko uda Wam się stawić na miejsce na 5.30 rano 😉

Poleski Park Narodowy – atrakcje, ścieżki, ośrodki

Obszerny Park Poleski skrywa wiele ciekawych atrakcji dla miłośników spędzania czasu na łonie natury. Warto w szczególny sposób wyróżnić liczne ścieżki dydaktyczne: Czahary, Dąb Dominik, Spławy, Perehod oraz Obóz powstańczy. Spacerując wybranymi szlakami możemy napotkać na jeziora, np. na ścieżce “Dąb Dominik” oraz “Spławy”. Ścieżka “Perehod” jest z kolei polecana tym, którzy mają ochotę umilić sobie wędrówkę ptasim śpiewem. Podziwianie przyrody i delektowanie się naturalnymi widokami wspomagają zlokalizowane przy szlakach wieże widokowe.

Rodzinom z dziećmi szczególnie polecamy mini ścieżki edukacyjne “Żółwik” oraz “Tropem przyrody”. Uwaga! Odwiedziny u super słodkich, małych żółwików stanowią część wycieczki z przewodnikiem! Dzieci (i nie tylko) z pewnością będą zauroczone! Na terenie Parku znajdują się również takie atrakcje jak: Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny, Ośrodek edukacyjny “Poleskie Sioło”, Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego.

Wspomniana ścieżka “Obóz powstańczy” ma przyrodniczo-historyczny charakter. W miejscowości Lipniak, gdzie zaczyna się ścieżka, funkcjonował niegdyś ważny obóz Powstańców Styczniowych. Poza walorami przyrodniczymi, turyści mogą również skorzystać z wiedzy historycznej zawartej na tablicach edukacyjnych.

W Muzeum Parku Poleskiego w Starym Załuczu, podziwiać można natomiast zbiory związane z dziedzictwem kulturowym Polesia Zachodniego. Ciekawym eksponatem jest pojemnik na zboże wydłubany z pnia ćwierćwiecznej sosny! Przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym znajduje się wspomniana ścieżka dla najmłodszych “Żółwik”, nawiązująca do zagrożonego wyginięciem mieszkańca parku i znajdującego się na terytorium Parku – Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego.

Rowerem przez Park Poleski

Doskonałym pomysłem na zwiedzenie Poleskiego Parku Narodowego jest wybranie się na rowerową wycieczkę. Służą temu dwie trasy rowerowe “Urszulin-Perehod” oraz “Mietiułka”.

Eko-Szlak “Urszulin-Perehod” to trasa o długości 23 km, łącząca w sobie wszystkie ścieżki przyrodnicze. Trasa prowadzi z Urszulina (spod budynku dyrekcji Parku), przez Stare Załucze, Zawadówkę, Wolę Wereszyńską, Jamniki, Lipniak i Pieszowolę.

Ścieżka rowerowa “Mietiułka” to trasa licząca 23 km i zaczynająca się w miejscowości Wytyczno-Łowiszów. Podczas wyprawy możemy zobaczyć wszystkie ekosystemy Parku, m.in. las Łowiszów czy liczne rozlewiska. Atrakcją nr 1 bez wątpienia jest w tej okolicy Jezioro Wytyckie. Jest to drugie największe jezioro w całej Lubelszczyźnie! Jego linia brzegowa wynosi niemal 10 km. Ciekawym miejscem na krótki odpoczynek z pewnością będzie również punkt widokowy w Wielkim Łanie.

Warto wspomnieć też o praktycznych informacjach dla rowerzystów wybierających się w opisywane tereny. W Urszulinie znajdują się sklepy restauracja, natomiast w naszym Klubie Niebieskie Migdały w Okunince – funkcjonalny punkt MPR (Miejsce Przyjazne Rowerzystom) Green Velo.

W najbliższym czasie przyjrzymy się bliżej atrakcjom regionu z perspektywy miłośników dwóch kółek 🙂

[Aktualizacja: 19.03.2024] Przyjrzeliśmy się 🙂 Zapraszamy do lektury:

Trasy rowerowe w Okunince – poznaj szlak Green Velo!

Ciekawe atrakcje w pobliżu Parku

Park Poleski jest na tyle obszerny i na tyle ciekawy, że z powodzeniem można zwiedzać go przez cały dzień, a nawet kilka dni. Jeśli jednak masz ochotę odwiedzić inne turystyczne miejsca w okolicy, to nie możemy odmówić sobie tej przyjemności i nie wspomnieć o takich atrakcjach, jak Jezioro Białe i Sobiborski Park Krajobrazowy, które odwiedzisz wybierając się do turystycznej miejscowości – Okuninka. Zwiedzając te miejsca warto też “zahaczyć” o ciekawe historycznie i kulturowo miasto, jakim jest Włodawa. Zawsze też możesz wybrać się na wycieczkę do Chełma, do którego w zależności od trasy dzielić Cię będzie ok 45 km.

Poleski Park Narodowy – noclegi

W bliskim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego na próżno szukać większych ośrodków miejskich, dysponujących dużą bazą noclegową w postaci hoteli. Na szczęście w pobliskich wsiach i miejscowościach funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe oraz kemping. Rodzinom z dziećmi oraz grupom zorganizowanym, w sposób szczególny polecamy nocleg w naszym Klubie “Niebieskie Migdały” we wspomnianej Okunince. Serdecznie zapraszamy!  

Zwiedzanie Parku z przewodnikiem – oferta dla grup

W naszym Rodzinnym Klubie Wypoczynkowym “Niebieskie Migdały” organizowane są wycieczki dla grup do Poleskiego Parku Narodowego. Jest to kompleksowa oferta, obejmująca pełne zwiedzanie Parku. Zapewniamy transport oraz usługę przewodnicką. Cała wycieczka “od drzwi do drzwi” trwa ok. 4-5 godzin, natomiast samo zwiedzanie PPN ok. 3 godziny. Uczestnicy mogą wybrać preferowaną przez siebie ścieżkę, w zależności od kondycji, potrzeb i zainteresowań.

Przydatne informacje

Czas dojazdu z klubu Niebieskie Migdały: 35 minut

Adres: Lubelska 3A, Urszulin

Orientacyjny czas zwiedzania: cały dzień

Godziny otwarcia: 08.00 – 20.00 (w sezonie wysokim)

Wstęp płatny: Tak, na wybrane ścieżki przyrodnicze .Atrakcje dla rodzin z dziećmi: Tak

0 komentarzy

Skip to content