Sobiborski Park Krajobrazowy i jego walory

utworzone przez | lis 16, 2022 | Artykuły

Położony we wschodniej części województwa lubelskiego, Sobiborski Park Krajobrazowy to miejsce idealne dla pieszych i rowerowych turystów, pragnących spędzić czas na łonie dzikiej natury. Zapraszamy na wycieczkę pośród mniejszych i większych jezior, torfowisk, rzadkich gatunków fauny i flory oraz miejsc ważnych dla historii regionu. Poznajcie Sobiborski Park Krajobrazowy!

Spis treści:

  1. Sobiborski Park Krajobrazowy – podstawowe informacje
  2. Co warto zobaczyć w Sobiborskim Parku Krajobrazowym?
  3. Bogactwo fauny i flory
  4. Szlaki piesze i rowerowe
  5. Atrakcje w pobliżu Parku
  6. Sobiborski Park Krajobrazowy – noclegi w okolicy
  7. Przydatne informacje

Sobiborski Park Krajobrazowy – podstawowe informacje

Sobiborski Park Krajobrazowy to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych województwa lubelskiego. Park o powierzchni 100 km2 oraz otulinie 95m2, znajduje się w powiecie włodawskim, na terytorium gmin Włodawa, Hańsk Pierwszy oraz Wola Uhruska. Tereny Parku zostały po II wojnie światowej w dużym stopniu wyludnione, a świadectwa współistnienia na jego terenach kilku narodów uległy celowemu oraz naturalnemu zniszczeniu. Na drzewostan lasów sobiborskich składają się przede wszystkim sosny, brzozy i olchy. Łąki i bagna stanowią niewielką część lasu.

Spacery po Sobiborskim Parku Krajobrazowym urozmaica sześć rezerwatów przyrody, liczne śródleśne jeziora oraz zbiorowiska roślinne, gdzie spotkać można ponad 50 rzadkich gatunków roślin. Co ciekawe, Sobiborski Park Krajobrazowy jest ostoją jedynego gatunku żółwia żyjącego naturalnie w Polsce – żółwia błotnego. Od tego zagrożonego wyginięciem gatunku, swoją nazwę posiada znajdujący się w Parku rezerwat przyrody – Żółwiowe Błota.

Co warto zobaczyć w Sobiborskim Parku Krajobrazowym?

Lasy Sobiborskie stanowią nie lada gratkę dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas na łonie dzikiej natury. Powstał po to, by chronić las pełen torfowisk i śródleśnych jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Wycieczkę (a najlepiej – wycieczki) po Sobiborskim Parku Krajobrazowym można zaplanować uwzględniając następujące miejsca, obiekty i obszary:

  • Rezerwat przyrody Żółwiowe Błota,
  • Rezerwat przyrody Jezioro Brudzieniec,
  • Rezerwat Przyrody Magazyn,
  • Rezerwat Przyrody Jezioro Orchowe,
  • Rezerwat Przyrody Trzy Jeziora,
  • Rezerwat Przyrody Małoziemce,
  • Jeziora (od największych): Wspólne, Brudno, Perespa, Koseniec, Brudzieniec, Płotycze, Orchowe,
  • Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze,
  • Punkt widokowy na jezioro Perespa,
  • Ścieżka przyrodnicza Stulno,
  • Irkuck,
  • Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Stanisława Kostki,
  • Cmentarze: Rzymskokatolicki, Prawosławny, Ludności Żydowskiej.

Większość wspomnianych wyżej rezerwatów przyrody ma charakter torfowiskowy. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje rezerwat przyrody Żółwiowe Błota, na terenie którego znajdują się trzy jeziora i najliczniejsze w Polsce lęgowisko żółwia błotnego. Przy odrobinie szczęścia, można spotkać tu również bobry. Innym ciekawym rezerwatem jest Jezioro Orchowe z otaczającymi je torfowiskami i rzadkimi roślinami, które znajdują się pod ochroną.

Bardzo ważnym historycznie miejscem, położonym terytorium Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, jest założone w 1993 roku Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Z miejscem tym bezpośrednio wiąże się wydarzenie znane jako “powstanie w Sobiborze” lub “bunt w Sobiborze”. W niemieckim, nazistowskim obozie zagłady, na skutek obozowej konspiracji doszło do wielkiego buntu, któremu przewodził porucznik Armii Czerwonej pochodzenia żydowskiego – Aleksandr “Sasza” Pieczerski. 14 października 1943 roku do pobliskich lasów uciekło ok. 300 więźniów. Wojnę przeżyło wg szacunków historyków od 40 do 70 uciekinierów. Ostatni uczestnik powstania zmarł w 2019 roku.

Bogactwo fauny i flory

Jak zostało już wspomniane, Sobiborski Park Krajobrazowy charakteryzuje się “dzikością”, zarówno pod kątem występującej w nim fauny, jak i flory. W drzewostanie Parku dominuje sosna, jednak na wybranych obszarach występują również brzozy i olchy. Park obfituje w liczne torfowiska – znajdujące się na jego terytorium rezerwaty przyrody mają głównie charakter torfowiskowy. Wilgotne podłoże sprzyja rozwojowi flory, w tym wielu rzadkich gatunków roślin, jak np. lepnica litewska, którą w Polsce podziwiać można tylko we wschodnich rejonach woj. lubelskiego.

Poza wspominanym żółwiem błotnym, w Parku spotkać można liczne gady (szczególnie jaszczurki) i płazy, którym sprzyjają podmokłe lasy, torfowiska i jeziora. Występują tu zagrożone wyginięciem rysie, jak również łosie, bobry i wydry. Na uwagę zasługują też liczne gatunki ryb oraz ptaki, takie jak bieliki, orliki, puchacze i bociany.

Szlaki turystyczne – piesze i rowerowe

Miłośnikom leśnych spacerów poleca się następujące szlaki piesze, przebiegające przez Sobiborski Park Krajobrazowy:

  • szlak żółty “Siedmiu jezior włodawskich” (20,7 km),
  • szlak czarny “Lasów Sobiborskich” (11,6 km),
  • szlak zielony “Pętla Sobiborska” (11,3 km),
  • szlak niebieski “Trzech Jezior” (21,7 km),
  • szlak czerwony “Nadbużański” – jeden z najciekawszych szlaków pieszych w Polsce, liczący 329 km i przebiegający wzdłuż Bugu przez trzy parki krajobrazowe, w tym Park Sobiborski,
  • ścieżka przyrodnicza Stelno (6 km).

Dla tych, którzy preferują rowerowe wycieczki na łonie natury, poleca się następujące szlaki rowerowe: wschodni szlak rowerowy Green Velo oraz Nadbużański Szlak Rowerowy.

Atrakcje w pobliżu Parku

Sobiborski Park Krajobrazowy sam w sobie stanowi ważną atrakcję turystyczną Polesia i całego województwa lubelskiego. Jest to miejsce na tyle rozległe, że swobodnie można spędzić w nim dłuższy czas, codziennie odkrywając nowe miejsca, szlaki, zabytki i zakamarki. W najbliższej okolicy Sobiborskiego Parku Krajobrazowego znajdują się również inne, warte odwiedzenia miejsca, spośród których z pewnością należy wymienić Jezioro Białe – największe i najczystsze jezioro regionu. W sezonie letnim nad jeziorem funkcjonuje kilka kąpielskich, przy których na piaszczystych plażach wypoczywają turyści. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się natomiast na wycieczkę rowerową dookoła jeziora.

W niedalekiej odległości od Sobiborskiego Parku Krajobrazowego znajdują się też inne, mniejsze jeziora: Glinki, Czarne, Święte, Rogoźne oraz Lipiniec. Ok. 25 minut jazdy autem od Sobiborskiego Parku Krajobrazowego dzieli miłośników obcowania z naturą inna atrakcja – Poleski Park Narodowy o powierzchni niemal 100 km2.

Tuż przy północnej części Parku, znajduje się miejscowość Okuninka, a w niej pełna infrastruktura turystyczna – hotele, domki, restauracje, bary, wypożyczalnie rowerów i sprzętu wodnego, sklepy. Wiele ciekawych miejsc do zobaczenia znajduje się w położonej 8 km na północ od Okuninki – Włodawie, oraz w leżącym ok. 40 km na południe mieście Chełm.

Może Cię zainteresować: Włodawa – 7 atrakcji turystycznych

Sobiborski Park Krajobrazowy – noclegi w okolicy

Gdzie warto zatrzymać się na nocleg, chcąc odwiedzić Sobiborski Park Krajobrazowy i spędzić w nim trochę czasu? Okoliczne wsie i miejscowości to miejsca, w których bardzo dobrze rozwinięta jest agroturystyka. Największą bazą noclegową w tej części regionu dysponuje Okuninka – miejscowość położona tuż przy Jeziorze Białym. Znajdują się tu hotele, domki letniskowe i pensjonaty. My oczywiście, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego Rodzinnego Klubu Wypoczynkowego Niebieskie Migdały, w ramach którego na odwiedzających nasz region czeka hotel, domki holenderskie, basen, restauracja oraz atrakcje i animacje dla dzieci.

Przydatne informacje

Czas dojazdu z klubu Niebieskie Migdały: 2 minuty

Orientacyjny czas zwiedzania: cały dzień

Wstęp płatny: Nie

Atrakcje dla rodzin z dziećmi: Tak

0 komentarzy

Skip to content