Włodawa – 7 atrakcji turystycznych

utworzone przez | sty 25, 2023 | Artykuły

Włodawa to stosunkowo niewielkie miasto, znajdujące się niemal dokładnie na styku trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Położenie geograficzne Włodawy w dużym stopniu wpłynęło na burzliwe dzieje historyczne tego miasta, stanowiącego niegdyś część Rusi Czerwonej, a następnie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jakie są największe atrakcje turystyczne miasta i jego okolic? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Włodawa – podstawowe informacje
  2. Czworobok – jedyny taki w Polsce
  3. Festiwal Trzech Kultur
  4. Włodawskie synagogi
  5. Trójstyk granic
  6. Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem
  7. Kościół św. Jana Jałmużnika w Orchówku
  8. Okuninka, Jezioro Białe i Sobiborski Park Krajobrazowy
  9. Włodawa – zwiedzanie z przewodnikiem
  10. Przydatne informacje

Włodawa i okolice – podstawowe informacje

Włodawa to niewielkie miasto, stanowiące siedzibę powiatu włodawskiego w województwie lubelskim. Sprawdzając położenie Włodawy na mapie, możemy od razu zauważyć, że znajduje się tuż przy Bugu, stanowiącym w tym miejscu granicę Polski i Białorusi oraz nieopodal granicy z Ukrainą. Według danych portalu polskawliczbach.pl, żyje tu obecnie (2022) niemal 13 tys. mieszkańców. Miasto znane jest w regionie przede wszystkim ze względu na swoja tradycyję wielokulturowości. Z dalszej części artykułu dowiesz się co warto zobaczyć we Włodawie i okolicach.

1. Czworobok – jedyny taki w Polsce

Włodawski Czworobok powstał w XVIII wieku. Jest to późnobarokowa budowla w kształcie kwadratu, znajdująca się na miejskim rynku. Pośrodku tego zabytku, na dość dużym dziedzińcu, funkcjonowały niegdyś kramy, jatki i zakłady rzemieślnicze, prowadzone głównie przez obywateli pochodzenia żydowskiego. Wpisany do rejestru zabytków w 1972 r. Czworobok, prawdopodobnie jest jedynym tego typu miejscem w Polsce. Co ciekawe, opisany w “Ogniem i Mieczem” pojedynek między Wołodyjowskim a Bohunem, odbyć miał się właśnie na opisywanym dziedzińcu we Włodawie.

2. Festiwal Trzech Kultur

Artykuły dotyczące atrakcji turystycznych na ogół koncentrują się na zabytkach, miejscach czy muzeach. W przypadku Włodawy, z całą pewnością należy napisać natomiast o wydarzeniu – Festiwalu Trzech Kultur. W mieście tym na przestrzeni wieków żyli bowiem obok siebie Polacy, Żydzi oraz Rusini (Ukraińcy), czyli przedstawiciele trzech religii – katolicyzmu, judaizmu i prawosławia. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1995 roku z inicjatywy Ireneusza Wojczuka, a kolejna w roku 1999. Od tamtej pory festiwal odbywa się rokrocznie we wrześniu. Podczas trwającego 3 dni festiwalu, każdy dzień poświęcony jest innej kulturze i religii. W tym czasie odbywają się w mieście liczne występy artystyczne, wystawy, konferencje czy warsztaty. Na ulicznych stoiskach i straganach, można w tym czasie kupić doskonałej jakości wyroby spożywcze, jak również rękodzieło i rzemiosło, nawiązujące do lokalnej historii, tradycji i kultury. Jest to zdecydowanie największy i najbardziej atrakcyjny event w całej okolicy!

3. Włodawskie synagogi

Jak zostało to już wspomniane, Włodawa to miasto trzech kultur, a jednocześnie trzech wyznań, w tym judaizmu. Stąd obok katolickich kościołów i prawosławnej cerkwi, zobaczyć można tu żydowskie synagogi. Dość niecodzienny widok w pozostałych częściach kraju. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowy zespół synagogalny przy ul. Czerwonego Krzyża 7. Składają się na niego:

  • Mała Synagoga – określana również jako Nowa Synagoga we Włodawie. Zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku. W jej przedsionku podziwiać można stałą wystawę etnograficzną pt. “Chłopskie pielgrzymowanie”.
  • Wielka Synagoga – wybudowana w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie w jej wnętrzach znajduje się muzeum dotyczące historii włodawskich Żydów oraz stała ekspozycja “W pokoju mełameda”, doskonale oddająca ducha minionych czasów. W pokoju tym naprawdę można poczuć się jak w starym domu żydowskim!
  • Synagoga typu bet midrasz – wybudowana w pierwszej połowie XX wieku. Znajdowała się tu niegdyś sala modlitewna i szkółka przeznaczona na studia talmudyczne, stąd nazwa bet midasz, oznaczająca ”dom nauki”.

4. Trójstyk granic

O trójstyku granic jako unikatowym miejscu, pisaliśmy już w naszym obszernym artykule o największych atrakcjach turystycznych Polesia. Przypomnijmy więc, że jest to miejsce położone nieopodal Włodawy, gdzie na rzece Bug znajduje się punkt wyznaczający styk granic trzech państw – Polski, Białorusi i Ukrainy. Miejsce to odwiedzić można pieszo lub rowerem, jak również, wybierając się na spływ kajakiem.

5. Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem

Kolejny event na naszej liście! Jeśli planujesz odwiedzić Włodawę, to jednym z lepszych pomysłów będzie zrobienie tego w lipcu. To właśnie w tym miesiącu, w wybranych dniach corocznie od 20 lat odbywa się Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem. Jak sama nazwa wskazuje, jest to międzynarodowy festiwal przepełniony muzyką, tańcem i teatrem. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się rozpoczynająca wydarzenie uliczna parada oraz występy zespołów ludowych z różnych miejsc na świecie, jak np. Izrael, Peru, Chiny czy Kostaryka. Jeśli interesują Cię atrakcje dla dzieci, z pewnością takie na festiwalu znajdziesz! Co roku przyznawana jest też nagroda dla najmłodszego uczestnika festiwalu.

6. Okuninka, Jezioro Białe i Sobiborski Park Krajobrazowy

Trzy atrakcje w jednym! Choć artykuł traktuje o Włodawie, nie sposób nie wspomnieć o bliskich okolicach tego miasta. Zaledwie 8 km dalej znajduje się turystyczna miejscowość Okuninka z bardzo rozległą bazą noclegową (gdzie na pobyt z dziećmi polecamy oczywiście nasz Klub Niebieskie Migdały!). Z Okuninką sąsiaduje największe (i wg. wielu źródeł najczystsze) jezioro w okolicy – Jezioro Białe. Tuż przy południowej części jeziora, odwiedzić warto natomiast rozległy, Sobiborski Park Krajobrazowy. O jego walorach również możesz poczytać na naszym blogu.

7. Kościół Św. Jana Jałmużnika w Orchówku

Zaledwie 3 km od Włodawy znajduje się kolejna, ciekawa atrakcja turystyczna, szczególnie dla miłośników historii i architektury sakralnej. Kościół św. Jana Jałmużnika w Orchówku powstał w 1780 roku, choć parafia istniała już od początków XVI wieku. W czasie zaborów rząd rosyjski ustanowił w kościele cerkwię, natomiast koniec I wojny światowej przywrócił w tym miejscu parafię katolicką. W zbudowanym w barokowym stylu kościele znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia (który podarował parafii Mikołaj Iwicki w pierwszej dekadzie XVI wieku) oraz 12-głosowe organy. Uwaga! Tuż obok kościoła rozciąga się przepiękny, malowniczy widok na starorzecze Bugu. Miejsce te można odwiedzić samodzielnie lub skorzystać z naszych wycieczek meleksem Migdałkiem, gdyż miejsce to jest jednym z jego punktów obowiązkowych 😉

Zwiedzanie Włodawy z przewodnikiem

Włodawę można zwiedzać samodzielnie, jak również wybrać się na zorganizowaną wycieczkę. W naszym Klubie Niebieskie Migdały, organizujemy wycieczki dla grup obejmujące transport oraz 1,5 godzinny spacer po mieście z przewodnikiem. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!

Przydatne informacje

Czas dojazdu z klubu Niebieskie Migdały: 12 minut

Orientacyjny czas zwiedzania: 3 godziny

Wstęp płatny: Nie

Atrakcje dla rodzin z dziećmi: Tak

0 komentarzy

Skip to content