Polesie – co warto zobaczyć? 10 atrakcji turystycznych regionu

utworzone przez | gru 21, 2022 | Artykuły

Na urlop lub wycieczkę, której celem będzie błogi relaks przy akompaniamencie ptaków, eksploracja dzikiej przyrody, aktywny wypoczynek oraz smakowanie regionalnej kuchni, idealne będzie Polesie! Co warto zobaczyć na Polesiu Lubelskim? Jakie miejsca odwiedzić? Przed Wami 10 najciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Zaczynajmy!

Spis treści:

  1. Polesie – krótka charakterystyka regionu
  2. Poleski Park Narodowy
  3. Jezioro Białe
  4. Sobiborski Park Krajobrazowy
  5. Klimatyczna Dolina Bugu
  6. Skansen w Holi
  7. Zespół drewniany w Hannie
  8. Włodawa i Festiwal Trzech Kultur
  9. Muzeum Kraszewskiego w Romanowie
  10. Trójstyk granic
  11. Hołowno – kraina rumianku
  12. Polesie – noclegi dla rodzin i grup zorganizowanych

Polesie – krótka charakterystyka regionu

Polesie to stosunkowo mało znana kraina geograficzna, co w dużej mierze wynika z faktu, iż znajduje się głównie na terytorium Białorusi i Ukrainy, w niewielkim stopniu Rosji oraz tylko częściowo – w Polsce. Ze względu na swoją lokalizację, polesie nazywane bywa również Polesiem Lubelskim lub Polesiem Zachodnim. Są to tereny mocno zalesione, pełne dzikiej przyrody, jezior, bagien i torfowisk. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku i naładowania baterii dla wszystkich osób uwielbiających spędzać swój wolny czas na łonie przyrody. Szczególnie tej dzikiej, dziewiczej, w niewielkim tylko stopniu przekształconej przez człowieka.

Poleski Park Narodowy

Naszego zestawienia nie mogliśmy zacząć od innego miejsca! Poleski Park Narodowy, utworzony na terenach polskiego obszaru Polesia, postrzegany jest w dużym stopniu jako synonim tej krainy. Jest to miejsce na tyle ciekawe, że na naszym blogu pojawił się osobny artykuł na jego temat: Poleski Park Narodowy – atrakcje, ścieżki i… żółwiki

W niniejszym artykule wymienimy natomiast największe atrakcje Parku:

  • Ścieżki dydaktyczne: Czahary, Dąb Dominik, Spławy, Perehod, Obóz powstańczy.
  • Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny.
  • Ośrodek edukacyjny “Poleskie Sioło”.
  • Trasy rowerowe: “Urszulin-Perehod” oraz “Mietiułka”.
  • Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego.
  • Jezioro Moszne – niewielkie, ale wyjątkowo klimatyczne jezioro, znajdujące się przy trasie “Dąb Dominik”.

Zwiedzając Park z dziećmi, warto wybrać się na edukacyjną ścieżkę “Żółwik”, znajdującą się nieopodal Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego. Licząca 5 km ścieżka “Perehod” szczególnie polecana jest natomiast tym, którzy podczas wędrówki mają ochotę na obserwację i przysłuchiwanie się śpiewom ptaków. Wybierając się na spacer ścieżką “Spławy” napotkacie największe jezioro w obrębie parku – Łukie. Na tej i na innych ścieżkach, obserwację przyrody wspomagają wieże widokowe.

Jezioro Białe – duma Okuninki

Znajdujące się w turystycznej miejscowości Okuninka, Jezioro Białe to jedna z największych atrakcji turystycznych Polesia Lubelskiego. Wynika to m.in. z faktu, iż jest to największe jezioro w okolicy, a zarazem wyjątkowo czyste. Turystów przyciągają tu piaszczyste, zadbane plaże oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna – hotele, domki, gastronomia, wypożyczalnie sprzętu wodnego i atrakcje dla dzieci. Bardzo dobrym pomysłem dla miłośników jazdy na rowerze jest przejażdżka wokół jeziora, natomiast dla miłośników przyrody, spacer po sąsiadującym z jeziorem – Sobiborskim Parkiem Krajobrazowym.

O samej Okunince, dowiesz się więcej z tekstu: Okuninka i jej atrakcje – 23 pomysły na spędzenie wolnego czasu

Sobiborski Park Krajobrazowy

Sobiborski Park Krajobrazowy sąsiaduje z Okuninką i Jeziorem Białym. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji Polesia. W parku o powierzchni 100 km2 oraz jego otulinie, podziwiać można niezwykłe bogactwo fauny i flory, w tym wiele rzadkich okazów roślin i zwierząt. W obrębie Parku znajduje się sześć rezerwatów przyrody oraz siedem mniejszych lub większych jezior. Poza bogactwem dzikiej przyrody oraz świetnymi trasami pieszymi i rowerowymi, jest to również miejsce ważne ze względu na historię regionu. Znajduje się tu bowiem Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze oraz cmentarze – rzymskokatolicki, prawosławny i żydowski.

Klimatyczna Dolina Bugu

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Polesia jest przepływająca przez tę krainę rzeka Bug oraz jej malownicza dolina. Szczególnie warto zainteresować się odcinkiem między Kuzawką, Różanką, a Orchówkiem. W miejscowości Stawki znajduje się wieża widokowa, z której podziwiać można malowniczy krajobraz Bugu oraz zrobić piękne zdjęcia, szczególnie o wschodzie lub zachodzie słońca. Warto też zainteresować się miejscowością, o której powstał osobny wpis – Różanka nad Bugiem. Wybrane odcinki Buga doskonale sprawdzają się jako trasy kajakowe. Co ciekawe – niegdyś w Bugu kiszono w beczkach setki ton ogórków z przeznaczeniem na handel.

Skansen w Holi

Osobom zastanawiającym się co zobaczyć na Polesiu, polecamy wyjątkowo urokliwy Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w miejscowości Hola. Jest to prywatna własność państwa Karabowiczów, zachowana w celu promowania historii i kultury regionu. W tym niewielkim, klimatycznym muzeum podziwiać można m.in. XIX-wieczny wiatrak, chałupę czy stodołę. Dobrym pomysłem na ciekawą wycieczkę jest wybranie się do skansenu na Jarmark Holeński. Wydarzenie to odbywa się rokrocznie w ostatnią niedzielę lipca. Zwiedzanie skansenu w Holi warto połączyć z odwiedzinami w rzucającej się w oczy, niebieskiej cerkwi prawosławnej z początków XVIII wieku.

Zespół drewniany w Hannie

W miejscowości Hanna znajduje się jedna z najważniejszych atrakcji Chełmszczyzny i całego Polesia Lubelskiego – Centrum Religijno Zabytkowe. W skład drewnianego kompleksu wchodzi m.in. zabytkowy Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1739 roku, muzeum gospodarstwa rolnego i domowego, modlitewny ogród – Zegar Męki Pańskiej oraz galeria artystyczna. Po zwiedzaniu, warto odwiedzić Karczmę Organistówkę, gdzie skosztować można regionalnych potraw.

Włodawa i Festiwal Trzech Kultur 

Włodawa to miasto trzech religii. Można tu spotkać zarówno kościół katolicki, żydowską synagogę, jak i prawosławną cerkiew. Multikulturowa historia tego miejsca doczeka się na naszej stronie osobnego artykułu, natomiast w tym miejscu, chcielibyśmy przybliżyć jedno z najciekawszych wydarzeń odbywających się w Polesiu Lubelskim. Festiwal Trzech Kultur we Włodawie to impreza, która co roku przyciąga tłumy. Celem festiwalu jest upamiętnienie wielokulturowej historii miasta poprzez koncerty, wystawy i warsztaty. Każdy z trzech dni wydarzenia poświęcony jest tradycji i kulturze innej religii.

Pssst! Zaledwie 3 km od Włodawy znajduje się kolejna, ciekawa atrakcja Polesia Lubelskiego – kościół Świętego Jana Jałmużnika w Orchówku, powstały w drugiej połowie XVIII wieku.

Przeczytaj więcej w artykule: Włodawa – atrakcje turystyczne

Muzeum Kraszewskiego

Gratka dla miłośników muzeów i nie tylko! Zwiedzanie zespołu drewnianego w Hannie warto połączyć z odwiedzinami w położonym zaledwie 10 km dalej – Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. To właśnie w tej miejscowości słynny polski pisarz spędził swoje dzieciństwo. Muzeum znajduje się w XIX-wiecznym dworze, który okala zadbany ogród włoski. Wśród zbiorów podziwiać można liczne pamiątki po Kraszewskim, m.in. rękopisy, dokumenty, fotografie i medaliony.

Trójstyk granic

Dość nietypową atrakcją turystyczną Polesia jest trójstyk granic między Polską, Ukrainą i Białorusią. Choć w Polsce występuje sześć takich miejsc, to konkretne jest o tyle wyjątkowe, iż zlokalizowane jest na wodzie, a dokładniej – na Bugu. W pobliżu Włodawy, na styku granic trzech państw znajdują się symboliczne słupy graniczne. Można dojechać w to miejsce rowerem lub przypłynąć kajakiem.

Hołowno – kraina rumianku

Na koniec, kilka słów o jednej z najbardziej znanych wsi Polesia. Hołowno, określane jest jako kraina rumianku lub rumiankowa wioska. Niegdyś miejsce to słynęło z największych w całej Europie pól rumianku. Dziś, w znajdującym się tutaj Ośrodku Edukacji Regionalnej odbywają się warsztaty dla dorosłych i dzieci oraz wiele innych atrakcji, które pozwalają przenieść się w czasie, poszerzyć horyzonty i po prostu – miło spędzić czas. Więcej informacji na temat rumiankowej wioski przeczytacie na blogu: https://zyciewpodrozy.pl/kraina-rumianku/ 

Polesie – noclegi dla rodzin i grup zorganizowanych

Doskonałym miejscem na “bazę wypadową” pod kątem zwiedzania Polesia jest miejscowość Okuninka, a w niej – rodzinny klub wypoczynkowy Niebieskie Migdały. Znajduje się tuż przy Jeziorze Białym i Sobiborskim Parku Krajobrazowym oraz zaledwie 8 km jazdy autem od Włodawy. Jeśli Twoim celem jest zwiedzanie niewątpliwie urokliwej krainy, jaką jest Polesie, nocleg w Niebieskich Migdałach z pewnością będzie dobrym wyborem!

0 komentarzy

Skip to content