Muzeum Kraszewskiego w Romanowie

utworzone przez | gru 21, 2022 | Artykuły

Muzeum Józefa Ignacego w Kraszewskiego w Romanowie to jedna z ciekawszych atrakcji Polesia, szczególnie dla miłośników historii, sztuki i literatury. To właśnie w liczącej ok. 150 mieszkańców wsi Romanów polski pisarz spędził wiele lat swojego dzieciństwa. Dowiedz się jakie zbiory skrywa i dlaczego warto się tu wybrać!

Spis treści:

 1. Kim był Józef Ignacy Kraszewski?
 2. Romanów i Muzeum Kraszewskiego – podstawowe informacje
 3. Historia Dworku w Romanowie
 4. O muzealnych zbiorach słów kilka
 5. Wystawy czasowe w Muzeum Kraszewskiego
 6. Zabytkowy Ogród, czyli śladami młodego Kraszewskiego
 7. Przydatne informacje

Kim był Józef Ignacy Kraszewski?

Józef Ignacy Kraszewski to słynny polski pisarz, publicysta i wydawca, ale również historyk i działacz społeczno-polityczny. Kraszewski urodził się w 1812 roku w Warszawie. Swoje młodzieńcze lata pisarz spędzał w Romanowie pod opieką dziadków, gdzie zaczął przejawiać pierwsze zainteresowania literaturą. Od 1822 roku uczęszczał do Akademii Bialskiej w Białej Podlasce, a następnie do szkoły wojewódzkiej w Lublinie. Kraszewski był niezwykle płodnym pisarzem. W ciągu 57 lat swojej twórczości napisał aż 232 powieści, ok. 150 nowel i opowiadań oraz ponad 20 prac historycznych. Najważniejsze powieści Kraszewskiego to “Stara Baśń”, “Chata za wsią”, “Saskie ostatki” czy “Zygmuntowskie Czasy”. Pisarz zmarł w 1887 roku w Genewie, przeżywszy 75 lat.

Romanów i Muzeum Kraszewskiego – podstawowe informacje

Romanów to niewielka wieś, znajdująca się w gminie Sosnówka, w powiecie bialskim, w woj. lubelskim. Obecnie, znana jest przede wszystkim z tego, że w jej obrębie znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych regionu – Muzeum Kraszewskiego. Zwiedzający, poza samym muzeum i jego zbiorami, związanymi naturalnie z życiem i twórczością polskiego pisarza, mogą zwiedzić zabytkowy park (czynny codziennie od 8.00 do zmierzchu) oraz napić się kawy w “Kawiarence u Kraszewskiego”.

Rodziny z dziećmi być może będą zainteresowane dodatkowo płatnymi atrakcjami, takimi jak lekcja muzealna, gra terenowa lub ognisko.

Historia Dworku w Romanowie

Słynąca obecnie z muzeum wieś Romanów, w XVI wieku należała do magnackiego rodu Sanguszków. Wybudowany przez księcia Romana Sanguszkę, myśliwski zameczek w kolejnych latach stanowił własność Leszczyńskich, a następnie Sapiehów, by w roku 1801 trafić wraz z rozległymi dobrami romanowskimi w ręce rodziny Malskich. Ich córka, Zofia, w 1846 roku poślubiła Jana Kraszewskiego, stając się współwłaścicielką majątku Romanów. W 1812 roku urodził im się syn – Józef Ignacy Kraszewski, który spędził tu lata młodzieńcze, a następnie, przyjeżdżał na wakacje.

KLIKNIJ I ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ NOCLEGÓW DLA GRUP ORAZ GOŚCI INDYWIDUALNYCH!

Zbiory związane z twórczością pisarza zgromadził jego brat Kajetan, kolekcjoner antyków. Jego działalność kontynuował syn – Bogusław Kraszewski, a następnie zbiory podarował lokalnym bibliotekom. Opustoszały i zniszczony w trakcie II wojny światowej dworek, został odrestaurowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Następnie zorganizowano w nim muzeum biograficzne Józefa Kraszewskiego, którego uroczyste otwarcie miało miejsce w 150 rocznicę wydania powieści “Stara Baśń”.

Warto przeczytać: Polesie – 10 atrakcji turystycznych regionu

O muzealnych zbiorach słów kilka

W Muzeum Kraszewskiego w Romanowie podziwiać można oryginalne wydania dzieł pisarza z XIX wieku. Znajdują się tu niemal wszystkie książki z wyjątkowo bogatego dorobku Kraszewskiego. Na szczególną uwagę zasługują rękopisy, które zachowały się dzięki rodzinie pisarza. Warto wspomnieć również o rysunkach, akwarelach i obrazach Kraszewskiego, jak również interesujących fotografiach i dokumentach rodzinnych. Do tych ostatnich należy m.in. osobisty modlitewnik oraz dziecięca zabawka pisarza.

Wystawy czasowe w Muzeum Kraszewskiego

Poza ekspozycją stałą, w muzeum podziwiać można również wystawy czasowe. W ostatnich latach prezentowano takie wystawy jak:

 • Modlitwy Serca Józefa Ignacego Kraszewskiego
 • Kartki z podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego
 • O Michale Elwiro Andriollim – Nie Żart, Nie Opowiadanko…
 • Na Pamiątkę Dnia Tego – By Przyszłe Pokolenia Wiedziały”
 • “Pamięć o Pisarzu”

Zabytkowy ogród, czyli śladami młodego Kraszewskiego

Po zwiedzaniu zgromadzonych w muzeum zbiorów, warto wybrać się na spacer po ogrodzie otaczającym dworek w Romanowie. Park datowany jest na przełom XVII i XVIII wieku. Miłośnicy obcowania z naturą mogą odprężyć się podziwiając ulubione miejsce Kraszewskiego – aleję świerkową oraz boczne szpalery grabowe. Na drzewostan ogrodu składają się również wiązy, jesiony i lipy. Niektóre z nich liczą sobie ponad 100 lat! Wejście do ogrodu prowadzi przez neogotycką bramę z drugiej połowy XIX wieku, natomiast na obrzeżach parku odnaleźć można kaplicę św. Anny z początków XIX wieku.

Przydatne informacje

Czas dojazdu z klubu Niebieskie Migdały: 35 minut

Orientacyjny czas zwiedzania: 90 minut

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00

Wstęp płatny: Tak

Atrakcje dla rodzin z dziećmi: Tak

Zobacz ofertę noclegów!

0 komentarzy

Skip to content