Muzeum Józefa Ignacego w Kraszewskiego w Romanowie to jedna z ciekawszych atrakcji Polesia, szczególnie dla miłośników historii, sztuki i literatury. To właśnie w liczącej ok. 150 mieszkańców wsi Romanów polski pisarz spędził wiele lat swojego dzieciństwa. Dowiedz się jakie zbiory skrywa i dlaczego warto się tu wybrać!
Spis treści:
- Kim był Józef Ignacy Kraszewski?
- Romanów i Muzeum Kraszewskiego – podstawowe informacje
- Historia Dworku w Romanowie
- O muzealnych zbiorach słów kilka
- Wystawy czasowe w Muzeum Kraszewskiego
- Zabytkowy Ogród, czyli śladami młodego Kraszewskiego
- Przydatne informacje
Kim był Józef Ignacy Kraszewski?
Józef Ignacy Kraszewski to słynny polski pisarz, publicysta i wydawca, ale również historyk i działacz społeczno-polityczny. Kraszewski urodził się w 1812 roku w Warszawie. Swoje młodzieńcze lata pisarz spędzał w Romanowie pod opieką dziadków, gdzie zaczął przejawiać pierwsze zainteresowania literaturą. Od 1822 roku uczęszczał do Akademii Bialskiej w Białej Podlasce, a następnie do szkoły wojewódzkiej w Lublinie. Kraszewski był niezwykle płodnym pisarzem. W ciągu 57 lat swojej twórczości napisał aż 232 powieści, ok. 150 nowel i opowiadań oraz ponad 20 prac historycznych. Najważniejsze powieści Kraszewskiego to “Stara Baśń”, “Chata za wsią”, “Saskie ostatki” czy “Zygmuntowskie Czasy”. Pisarz zmarł w 1887 roku w Genewie, przeżywszy 75 lat.
Romanów i Muzeum Kraszewskiego – podstawowe informacje
Romanów to niewielka wieś, znajdująca się w gminie Sosnówka, w powiecie bialskim, w woj. lubelskim. Obecnie, znana jest przede wszystkim z tego, że w jej obrębie znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych regionu – Muzeum Kraszewskiego. Zwiedzający, poza samym muzeum i jego zbiorami, związanymi naturalnie z życiem i twórczością polskiego pisarza, mogą zwiedzić zabytkowy park (czynny codziennie od 8.00 do zmierzchu) oraz napić się kawy w “Kawiarence u Kraszewskiego”.
Rodziny z dziećmi być może będą zainteresowane dodatkowo płatnymi atrakcjami, takimi jak lekcja muzealna, gra terenowa lub ognisko.
Historia Dworku w Romanowie
Słynąca obecnie z muzeum wieś Romanów, w XVI wieku należała do magnackiego rodu Sanguszków. Wybudowany przez księcia Romana Sanguszkę, myśliwski zameczek w kolejnych latach stanowił własność Leszczyńskich, a następnie Sapiehów, by w roku 1801 trafić wraz z rozległymi dobrami romanowskimi w ręce rodziny Malskich. Ich córka, Zofia, w 1846 roku poślubiła Jana Kraszewskiego, stając się współwłaścicielką majątku Romanów. W 1812 roku urodził im się syn – Józef Ignacy Kraszewski, który spędził tu lata młodzieńcze, a następnie, przyjeżdżał na wakacje.
KLIKNIJ I ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ NOCLEGÓW DLA GRUP ORAZ GOŚCI INDYWIDUALNYCH!
Zbiory związane z twórczością pisarza zgromadził jego brat Kajetan, kolekcjoner antyków. Jego działalność kontynuował syn – Bogusław Kraszewski, a następnie zbiory podarował lokalnym bibliotekom. Opustoszały i zniszczony w trakcie II wojny światowej dworek, został odrestaurowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Następnie zorganizowano w nim muzeum biograficzne Józefa Kraszewskiego, którego uroczyste otwarcie miało miejsce w 150 rocznicę wydania powieści “Stara Baśń”.
Warto przeczytać: Polesie – 10 atrakcji turystycznych regionu
O muzealnych zbiorach słów kilka
W Muzeum Kraszewskiego w Romanowie podziwiać można oryginalne wydania dzieł pisarza z XIX wieku. Znajdują się tu niemal wszystkie książki z wyjątkowo bogatego dorobku Kraszewskiego. Na szczególną uwagę zasługują rękopisy, które zachowały się dzięki rodzinie pisarza. Warto wspomnieć również o rysunkach, akwarelach i obrazach Kraszewskiego, jak również interesujących fotografiach i dokumentach rodzinnych. Do tych ostatnich należy m.in. osobisty modlitewnik oraz dziecięca zabawka pisarza.
Wystawy czasowe w Muzeum Kraszewskiego
Poza ekspozycją stałą, w muzeum podziwiać można również wystawy czasowe. W ostatnich latach prezentowano takie wystawy jak:
- Modlitwy Serca Józefa Ignacego Kraszewskiego
- Kartki z podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego
- O Michale Elwiro Andriollim – Nie Żart, Nie Opowiadanko…
- Na Pamiątkę Dnia Tego – By Przyszłe Pokolenia Wiedziały”
- “Pamięć o Pisarzu”
Zabytkowy ogród, czyli śladami młodego Kraszewskiego
Po zwiedzaniu zgromadzonych w muzeum zbiorów, warto wybrać się na spacer po ogrodzie otaczającym dworek w Romanowie. Park datowany jest na przełom XVII i XVIII wieku. Miłośnicy obcowania z naturą mogą odprężyć się podziwiając ulubione miejsce Kraszewskiego – aleję świerkową oraz boczne szpalery grabowe. Na drzewostan ogrodu składają się również wiązy, jesiony i lipy. Niektóre z nich liczą sobie ponad 100 lat! Wejście do ogrodu prowadzi przez neogotycką bramę z drugiej połowy XIX wieku, natomiast na obrzeżach parku odnaleźć można kaplicę św. Anny z początków XIX wieku.
Przydatne informacje
Czas dojazdu z klubu Niebieskie Migdały: 35 minut
Orientacyjny czas zwiedzania: 90 minut
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00
Wstęp płatny: Tak
Atrakcje dla rodzin z dziećmi: Tak
0 komentarzy