Jezioro Białe – duma Okuninki i Lubelszczyzny

utworzone przez | lis 16, 2022 | Artykuły

Jezioro Białe to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa lubelskiego. Zlokalizowane w miejscowości Okuninka, niemal przylegające do granicy Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, rokrocznie odwiedzane jest przez tysiące turystów, spragnionych błogiego wypoczynku na piaszczystej plaży. Od tego miejsca, dzieli Was zaledwie kilka minut spacerem od naszych domków na wynajem spod szyldu Niebieskie Migdały!

Spis treści:

 1. Jezioro Białe – podstawowe informacje
 2. Jezioro Białe i Okuninka – para nierozłączna
 3. Najciekawsze atrakcje w pobliżu Jeziora Białego
 4. Jezioro Białe – noclegi, domki na wynajem
 5. Okonie i nie tylko, czyli coś dla wędkarzy
 6. Zalety wypoczynku nad Jeziorem Białym w Okunince
 7. Przydatne informacje

Jezioro Białe – podstawowe informacje

Zanim przedstawimy największe zalety wypoczynku nad najpopularniejszym jeziorem Lubelszczyzny, warto przytoczyć kilka podstawowych informacji. A nóż czyta nas jeden z licealistów przygotowując referat na temat najważniejszych atrakcji regionu? 😉 Jezioro Białe położone w miejscowości Okuninka, we wschodniej części Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej. Jest to największe jezioro w okolicy – powierzchnia lustra wody wynosi 106 ha, a długość linii brzegowej niemal 4,3 km (idealnie na spacer!). Maksymalna głębokość jeziora to 34 metry.

Dlaczego warto wybrać okolice Jeziora Białego na turystyczny cel urlopowy? Po pierwsze, jezioro posiada I klasę czystości wody, jako jedno z nielicznych w okolicy! Po drugie, Jezioro Białe okalają czyste, piaszczyste plaże. Po trzecie, ze względu na dużą popularność wśród mieszkańców regionu oraz przyjezdnych, znajduje się tutaj wysoko rozwinięta infrastruktura turystyczna. Wreszcie po czwarte, decydując się na urlop nad Jeziorem Białym, nie musisz martwić się o noclegi. Okoliczne hotele, pensjonaty i domki na wynajem, jak np. Niebieskie Migdały, dysponują w sezonie bardzo dużą bazą noclegową.

Jezioro Białe i Okuninka – para nierozłączna

Okuninka i Jezioro Białe żyją ze sobą po sąsiedzku. Dlatego też jadąc na urlop do Okuninki, często mówi się o “urlopie nad Jeziorem Białym”. Okuninka to urokliwa, turystyczna wieś, w której znajdziesz nie tylko hotele, domki wypoczynkowe na wynajem i prywatne pensjonaty, ale również wszystko to, co potrzebne jest turystom do spokojnego, komfortowego wypoczynku. Zakwaterowanie w Okunince umożliwia nie tylko wypoczynek nad pobliskim Jeziorem Białym, ale również zwiedzenie innych okolicznych jezior, takich jak Glinki, Czarne, Rogoźne, Lipiec czy Święte.

Co ciekawe, według jednej z teorii, nazwa Okuninka pochodzi od… okoni “zamieszkujących” Jezioro Białe.

Zobacz też: Polesie – 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Najciekawsze atrakcje w pobliżu Jeziora Białego

Nad Jeziorem Białym wypoczywają wszyscy – młodzież, rodziny z dziećmi, osoby starsze. Poza kojącym zmysły, widokiem natury, największą atrakcję stanowią kąpieliska. W sezonie letnim 2022 w Okunince funkcjonowały aż cztery kąpieliska, w tym zorganizowana przez gminę plaża główna przy pływającym pomoście. Od strony południowej jeziora, znajduje się rozległy Sobiborski Park Krajobrazowy, stanowiący podobnie jak Jezioro Białe, jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

Warto wspomnieć o pobliskich walorach naturalnych oraz infrastrukturze turystycznej. Odwiedzający Okuninkę mają możliwość skorzystania z tras rowerowych oraz pieszych szlaków, umożliwiających aktywny wypoczynek na łonie natury. Do dyspozycji turystów są również (głównie w sezonie):

 • pola namiotowe,
 • wypożyczalnie rowerów – wokół jeziora prowadzi ścieżka rowerowa, a zachodni brzeg stanowi część trasy Green Velo,
 • wypożyczalnia sprzętu sportowego i wodnego – spływy kajakowe na rzece Bug i Włodawka,
 • kurs nurkowania z doświadczonym instruktorem,
 • wypożyczalnia quadów,
 • szkółka windusrfingu,
 • kawiarnie i restauracje,
 • puby i dyskoteki,
 • wesołe miasteczko,
 • kino letnie,
 • boiska sportowe,
 • place zabaw,
 • sklepy spożywcze,
 • komunikacja miejska – w sezonie wysokim regularnie kursują busy do Włodawy, Chełma i Lublina.

Nieopodal Jeziora Białego, podziwiać można inne, mniejsze jeziora. W kolejności od największego do najmniejszego, są to: Glinki, Czarne, Święte, Rogoźne oraz Lipiniec. Miłośników zabytków sakralnych z pewnością zainteresuje natomiast rzymskokatolicki kościół św. Jana Jałmużnika we wsi Orchówek, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, podarowany parafii przez Mikołaja Iwickiego z początkiem XVI wieku.

Jezioro Białe – noclegi, domki na wynajem

Choć sama wieś Okuninka znajduje się przy północnej części jeziora, aż trzy jego brzegi przeznaczone zostały głównie pod noclegi dla grup zorganizowanych, rodzin z dziećmi oraz indywidualnych turystów. Jak przystało na znany i lubiany ośrodek wypoczynkowy, osoby pragnące spędzić urlop nad Jeziorem Białym mają do dyspozycji hotele, domki na wynajem, prywatne kwatery oraz pole namiotowe. My z całego serca polecamy Rodzinny Klub Wypoczynkowy Niebieskie Migdały, obejmujący hotel, domki holenderskie, restaurację, basen oraz wiele atrakcji i udogodnień dla rodzin z dziećmi.

Okonie i nie tylko, czyli coś dla wędkarzy

Biorąc pod uwagę typologię rybacką, Jezioro Białe jest jeziorem sielawowym. Ten typ jeziora charakteryzuje się dużą głębokością, piaszczystymi brzegami i dużą przejrzystością wody. Jezioro, ze względu na stosunkowo niską produkcję biologiczną, jest regularnie zarybiane. Występujące w Jeziorze Białym ryby, to: sielawa, lin, okoń, szczupak, sandacz, leszcz, szczupak oraz wiele innych.

Zalety wypoczynku nad Jeziorem Białym w Okunince

Ośrodki wczasowe i domki na wynajem nad Jeziorem Białym to turystyczna destynacja tysięcy rodzin. W sezonie urlopowym jest tu dość gwarno, a znajdujące się w centrum Okuninki bary i dyskoteki wieczorami odwiedzane są głównie przez młodzież. Osoby, które pragną spędzić czas w bliskim sąsiedztwie natury z całą pewnością znajdą cichą odskocznię od tłumów na plaży, choćby w pobliskich Lasach Sobiborskich. Dobrym pomysłem jest też zaplanowanie urlopu nad Jeziorem Białym w sezonie niskim, np. w maju lub październiku.

Na wszystkich, niezależnie od celu przyjazdu, czekają piaszczyste plaże i czysta woda, urokliwe widoki, lokalna gastronomia oraz bliskie sąsiedztwo Sobiborskiego Parku Krajobrazowego.

Warto wspomnieć o tym, że ośrodek turystyczny skupiony wokół Jeziora Białego, nieustannie się rozwija. Wymienić można tutaj chociażby oświetlone molo oraz promenadę o długości 2 km – atrakcje dla miłośników spacerów o zachodzie słońca.

Przydatne informacje

Czas dojazdu z klubu Niebieskie Migdały: 1 minuta

Orientacyjny czas zwiedzania: do woli 😉

Wstęp płatny: Nie

Atrakcje dla rodzin z dziećmi: Tak

0 komentarzy

Skip to content